EVA után jön a KATA!
A Magyar Közlöny 136. számában található a 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról
A kisadózó vállalkozások tételes adóját szeretném (nem teljeskörűen) összefoglalni, a lényeget kiragadva.
A kisadózó vállalkozások tételes adóját (KATA-t) az alábbiak választhatják:
a.) egyéni vállalkozó
b.) egyéni cég
c.) Bt kizárólag magánszemély tulajdonosú
d.) Kkt kizárólag magánszemély tulajdonosú.
Fentiek szerint a Kft, Rt-k egyéb vállalkozások már a törvény által kizártak. A Betéti társaság és közkereseti társaságok esetében pedig, csak azok jöhetnek szóba amelyeknek a tulajdonosai 100 % -ban magánszemélyekből áll.
A KATA egy tételes adó melyet azok után a tulajdonosok után kell fizetni, akik választásukkal élve kisadózók szeretnének lenni és vállalják, a havi tételes adót.
Főállásúnak nevezi azokat a magánszemélyeket, akiknek nincs 36 órát meghaladó munkaviszonyuk. Ezért nekik a tételes adó mértéke havi 50.000,-Ft, az ún. kiegészítő tevékenységűek (nyugdíj mellettiek) illetve akik nem főállású vállalkozók (van pl. heti 40 órás munkaviszonyuk) tételes adója havi 25.000,-Ft.
A tételes adót a személyesen közreműködő tagok mindegyike után meg kell fizetni.
Az adó az alábbi adókat, azok bevallását és megfizetését váltja ki:
- vállalkozói személyi jövedelemadó (vászja)
- osztalékalap utáni adó
- átalányadó
- társasági adó
- személyi jövedelemadó,
- járulékok
- egészségügyi hozzájárulás
- szociális hozzájárulási adó és eho
- szakképzési hozzájárulás.
Azok akik ezt az adót jogszerűen választják az 50.000,-Ft (illetve 25.000,-Ft) megfizetésével a fenti adókat kiváltják. A vállalkozás amennyiben alkalmazottat foglalkoztat az utána fizetendő tb, és szja-t továbbra is meg kell fizetnie a vállalkozásnak. A KATA csak a tulajdonos, vagy egyéni vállalkozó után fizetendő adókat váltja ki.
Az adót a NAV a bejelentkezés után előírja a folyószámlán a vállalkozónak pedig tárgyhót követő 12-ig be kell fizetni. Amennyiben a NAV 100.000,-Ft-ot meghaladó hátralékot tart nyilván, úgy a KATA a továbbiakban jogszerűtlenül van választva, ezért a későbbiekben már nem választhatja tovább a KATA-t.
A kisadózó biztosítottá válik és táppénzre is jogosult. Arra az időszakra amikor teljes hónapban táppénzen van vagy szünetelteti a vállalkozást a kisadót nem kell megfizetnie, egyéb esetben viszont igen. Tehát, amennyiben csak hóközben lesz táppénzes és a másik hónap közepéig, úgy mindkét hónapra meg kell fizetnie az adót. A KATA nem váltja ki az iparűzési adót és a kiegészítő tevékenységű vállalkozó egészségügyi szolgáltatási járulékát sem.
Így az plusz kiadást jelent, a havi 6.390,-Ft és a tételes 50.000,-Ft HIPA is.
A kisadót évközben is lehet választani, a bejelentést követő hónap elsejétől már az új adó szerint adózhat, amennyiben a NAV ezt visszaigazolja illetve nincs kizáró ok. Az újonnan alakuló társaságok illetve egyéni vállalkozó is választhatja ezt az adózási módot, bejelentkezéskor kell ezzel a lehetősséggel élnie.
A kisadózónak bevételi nyilvántartást kell vezetnie és az adóévben megszerzett bevételéről a tárgyévet követő február 25-ig nyilatkozatot kell a NAV felé tennie.
Aki az évi 6 millió forintos bevételt meghaladja amivel túllépi a 6 millió forintot azután 40%-os adót kell fizetnie a KATA-n felül. Évközben kezdő vállalkozásoknál ezt időarányosan kell figyelembe venni.
A cikk nem teljes körű akinek kérdései vannak, hogy számára megfelelő-e a KATA az keresse fel irodánkat.